Sobota, 23 lutego 2019

Fot.: Tomasz Czachorowski

Złam bariery razem z „Expressem”

Tagi: bydgoszcz konkurs plebiscyt

poniedziałek, 27 stycznia 2014, aktualizowano: poniedziałek, 17 lutego 2014

Konkurs „Przyjazny 2013” organizuje Stowarzyszenie Architektów Polskich oraz Kujawsko-Pomorska Izba Architektów. - Teoretycznie wszystkie nowe budynki nie powinny sprawiać już kłopotów z poruszanie się. Niestety praktyka pokazuje, że inwestorzy oraz zarządcy nieruchomości starają się oszczędzać na wielu udogodnieniach. Staramy się to zmieniać. W konkursie chcemy także wskazać starsze obiekty, które powinny być już dawno dostosowane do potrzeb osób niepełnosprawnych, ale wciąż czekają na dobudowanie podjazdów lub wind - wyjaśnia przewodnicząca Kujawsko-Pomorskiej Izby Architektów, Anna Pawlicka-Zabojszcz.


Wśród obiektów, które na pewno będą oceniane znajdzie się między innymi rondo Jagiellonów. Najważniejszy węzeł komunikacyjny w mieście mimo swoich 40 lat jest prawdziwą udręką nawet dla sprawnych osób idących z ciężką walizką na kółkach. - Również filharmonia jest budynkiem nieprzyjaznym - ocenia Waldemar Adamczak z Bydgoskiego Związku Inwalidów Narządów Ruchu. - Były plany związane z budową podjazdu, ale oceniono, że negatywnie wpłynie to na wygląd obiektu. Jednak mamy XXI wiek. Dobudowane podjazdy lub przeszklone windy umiejętnie wkomponowane w obiekty zabytkowe nie muszą ich szpecić. Skoro udało się do potrzeb osób na wózkach dostosować Luwr, dlaczego ma się to nie udać z filharmonią - podkreśla bydgoszczanin.

Osoby słabowidzące skarżą się natomiast na Operę Nova. Ich zdaniem brakuje tam między innymi na schodach wyraźnie zaznaczonych progów. Wiele bydgoskich przychodni np. NZOZ „Śródmieście” nie jest wyposażonych w windy, co utrudnia kontakt z lekarzami nawet osobom starszym. – To że lekarz zejdzie na parter nie jest żadnym rozwiązaniem. Swojego gabinetu nie zniesie. Poza tym widząc jakie zamieszanie sprawiamy, wolę już z trudem wdrapywać się na kolejne piętro, niż robić zamieszanie w przychodni – zaznacza pani Ewa poruszająca się o kulach.

Architekci podkreślają również błędy w projektowaniu i zarządzaniu bydgoskimi nekropoliami. Szerokie alejki ułatwiające dojście choćby do poszczególnych kwartałów są bez większego namysłu zawężane by znaleźć miejsca na kolejne pomniki. Deweloperzy również pozostają daleko w tyle w stosunku do rozwiązań stosowanych na Zachodzie. Tam w zasadzie każdy wielokondygnacyjny obiekt jest wyposażany w windy. U nas nowych w budynkach do 4-kondygnacji to niestety wciąż rzadkość. Osobny temat to łazienki i toalety. One bardzo często są za małe dla sprawnych ludzi, a co dopiero dla osób niepełnosprawnych - wyjaśnia architekt miasta, Katarzyna Karczmarz Łaskarzewska.

Najbardziej na rękę idą niepełnosprawnym galeria handlowe i markety. Tam windy i brak progów to standard. W „Tesco” przy rondzie Toruńskim osoby niewidome mogą wejść do obiektu nawet z psem przewodnikiem, a personel pomaga im robić zakupy.

Do 3 lutego każdy może nam zgłosić budynki lub obiekty, które powinny zostać przebudowane pod kątem osób niepełnosprawnych. Ocenią je architekci. Kapituła konkursu następnie wybierze najbardziej nieprzyjazne obiekty i zwróci się do zarządców lub właścicieli o podjęcie działań, zmierzających do usunięcia architektonicznych barier. Wyróżniony zostanie też budynek lub obiekt, który najlepiej jest dostosowany do potrzeb osób niepełnosprawnych. Wszystkie zgłoszenia należy kierować na adres mailowy m.sitarek@express.bydgoski.pl. Wykaz obiektów będzie na bieżąco aktualizowany na stronie
plebiscyty.expressmedia.pl. Czytelnicy Expressu również, dzięki sondzie na naszej stronie internetowej będą mogli wyróżnić najbardziej przyjazny i nieprzyjazny budynek dla osób niepełnosprawnych.

Pierwsze typy


„Przyjazny 2013”

- Market Tesco
- Focus Mall
- NZOZ „Leśna”
- Czerwony Spichrz (muzeum)
- Przystanek Markwarta-3 Maja
- Miejskie Centrum Kultury
- Urząd Miasta przy ul. Jezuickiej
- Opera Nova
- Biblioteka UMK

„Nieprzyjazny 2013”

- Rondo Jagiellonów
- Opera Nova
- Filharmonia
- Cmentarz Nowofarny
- Kładka na Wyżynach
- Przystanki tramwajowe na ul Gdańskiej
- Dworzec główny
- budynek Teatru Polskiego
- Przychodnia na ul. Łomżyńskiej
- Przychodnia na ul. Pl 6 - Letniego